Kivinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Astım belirtilerini azaltır

Kivinin içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanların astım semptomlarını azaltttığı görülmektedir. Akciğer fonksiyonlarını artırabilir ve çocuklardaki hırıltıyı önler.

Yüksek C vitamini kaynağı

C vitamini güçlü antioksidan görevi görür ve iltihaplanma veya kansere neden olabilecek serbest radikalleri yok eder. Aynı zamanda vücudun zararlı patojenlere karşı bağışıklığını arttırmada yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur

Kivide sindirime faydalı olan bol miktarda lif bulunur. Ayrıca, proteini parçalamaya yardımcı olan actinin adı verilen proteolitik bir enzim içermektedirler.

Hamileler için folat kaynağı

Hamile kadınlar için folat kaynağıdır. Folat, fetusun gelişmesine yardımcı olur ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, büyümekte olan çocuklar için de çok faydalı olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı ve güzel bir cilt

Kivi doğal bir alkalidir, bu da sık sık tükettiğimiz asitli yiyeceklerin etkilerini önlemede yardımcı olduğu görülmektedir. Sağlıklı bir vücut, sizi enerji dolu ve genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olan, iyi bir pH dengesine sahip bir vücut olarak görülür. Kivide bulunan C ve E vitaminlerinin cilt bozulmasını önleyen antioksidan görevi gördüğü için cilt için kusursuz olduğu söylenir.

Kan basıncını yönetmeye yardım eder

Kivinin yüksek potasyum seviyesi, sodyumun etkilerini önleyerek elektrolitlerimizin dengede kalmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığını iyileştirir

Kivi C vitamini, E vitamini ve potasyum ile birlikte kalp-damar sağlığının korunmasında yardımcı olan koruyucu polifenoller bakımından zengin bir meyvedir. Bir araştırma, bu meyvenin kandaki trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olan ve böylece genel kalp sağlığını iyileştiren inhibe edici aktiviteler yaptığını ortaya koymuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.