Kuru Üzümün Faydaları

Kuru üzüm, tüm temel mineraller, vitaminler ve antioksidanlar dahil olmak üzere doğanın bizlere sunmuş olduğu faydalardan oluşmuştur. Kuru üzümlerin içerisinde, en iyi kolesterol düşürmeye yarayan ve anti-kanser ismiyle bilinen resveratrol olarak bilinen bir fitokimyasalları vardır .

Kabızlığa İyi Gelir

Kuru üzüm yapısından dolayı lif içeriği açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Normalde suyu çekildiğinden dolayı hacmi küçük gibi görünse de yedikten sonra vücudumuzda su alarak şişmeye başlamaktadır. Bağırsaklar da yumuşatıcı bir etkiye neden olmaktadır. Bunun neticesinde tüketildiğinde kabızlığı engeller. Sindirimi kolaylaştırmayı sağlar.

Enerji Kaynağıdır

Kuru üzüm iyi bir enerji kaynağıdır, karbonhidrat açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle vücuda enerji sağlar ve yorgun hissetmemizin önüne geçebilmektedir. Örneğin ofis çalışanlarının gün içinde bir avuç kuru üzüm tüketmesi, mesai saatlerinin sonuna doğru gelen yorgunluk hissinin kaybolmasına yardımcı olacaktır. 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kurutulmuş meyveler fruktoz ve glikoz açısından son derece zengin meyvelerdir. Ayrıca vücuda sağlıklı bir şekilde potansiyel enerji sağlamaktadır. Kuru kayısı, kuru incir gibi kurutulmuş meyvelerin yanı sıra kuru üzüm de vücuda enerji sağlamaktadır. Bu nedenle sporcular veya kolayca kilo vermek isteyen kişiler kuru üzüm tüketimini tercih etmektedir. Diyet listesinde yer alan kuru üzüm sağlamış olduğu yararlarla vücudu zinde tutar, enerji verir. Birçok vitamin, mineral ve amino asiti içerisinde bulundurmaktadır. Selenyum ve fosfor gibi minerallerin vücutta emilimini kolaylaştırır.

Hafızayı Güçlendirir

İçeriğindeki B kompleks vitaminler sayesinde unutkanlığa iyi geldiği gözlemlenen kuru üzüm, hafıza problemleri yaşayanlar için oldukça uygun bir besindir. Kuru üzümün yararları arasında sıralayabileceğimiz hafıza güçlendirme etkisi, özellikle stresli ve yoğun bir iş temposuna sahip bireylerin işini kolaylaştırabilir. Eğer siz de sık sık unutkanlık yaşıyorsanız, düzenli olarak kuru üzüm tüketerek bu konuda önlem almak için harekete geçebilirsiniz.

Kansere Karşı Koruma Sağlar

İyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar hücrelerin tahribata uğramasına karşı onları korur. Vücuttaki antioksidan seviyesini arttırması ve bunun neticesinde hücreleri koruma kuru üzümün faydaları arasında yer almaktadır. Tüm bunların ışığında vücudu kansere karşı korur, kanserli hücrelerin gelişimini engeller. En çok kolon kanserine karşı koruma sağlaması kuru üzümün faydaları arasında gösterilmektedir.

Hipertansiyona Karşı Etkili

Uzun yıllar boyunca kuru üzüm tüketen kişilerin kan basıncının dengelendiği, bu sayede de tansiyonlarının düştüğüne inanılmıştır. Tüm bunlar üzerine çeşitli çalışmalar başlatılmıştır. Kuru üzümün kan basıncını nasıl düşürdüğüne dair tam bir bilgi edinilmese de kan basıncı ile arasında bir kolerasyon olduğu gözlemlenmiştir. Potasyum kan basıncını etkileyici özelliğe sahiptir. Kuru üzümün içeriğindeki potasyum miktarı ile kan basıncını düşürdüğünü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Kansızlık (Anemi) İçin Bire Bir

İçeriğindeki demir sayesinde doğrudan kansızlığa etki ederek şifa sağlar. Aynı zamanda yeni kan oluşumu için gerekli olan B vitaminini de ihtiva eder. İçeriğindeki bakır sayesinde de kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.