Leblebinin Faydaları

Nohutların özel bir kavrulma işleminden geçerek kuru yemiş halini aldığı bu yiyecek, farklı aromalarla da tatlanmaktadır. Tatlı ve tuzlu olmak üzere birçok türü bulunmaktadır. Sarı leblebinin sağlık açısından birçok yararı olduğu bilinmektedir, içerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller ile tam bir şifa deposudur. İçerisinde bulundurduğu zengin A,C ve E vitaminleriyle beraber kalsiyum, demir, bakır, potasyum ve yüksek miktarda sodyum içermektedir. Lif bakımından da oldukça zengin olan sarı leblebi; kalp ve böbrek sağlığından, cilt ve saç sağlığına kadar birçok alanda yarar sağlamaktadır.

Kalori Değeri

Yarım kâse sarı leblebi sadece 134 kalori değerindedir. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı ise 2000 kaloridir.Bir avuç leblebide yaklaşık 30 kalori vardır. Kalorisinin az olmasının yanı sıra tokluk hissinin oluşmasını sağlamaktadır. Gün boyunca tüm ara öğünlerde tercih edilebilen sarı leblebi, ekmeğe olan ihtiyacın azalmasında yardımcı olmaktadır. Sarı leblebi tüketenler, daha az abur cubur yemektedir. Hayvansal ürün tüketmeyenler, gönül rahatlığı ile sarı leblebi tüketebilmektedir.

FAYDALARI;

Açlığı Bastırır

Sarı leblebi açlığı bastırmakla bilinmektedir ve diyet yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun sayesinde açlık hissini sağlıklı bir şekilde yatıştırabilir ve uzun süre tok kalabiliriz.

Kolesterole Birebir

Eğer günlük olarak 2 ya da 3 fincan sarı leblebi tüketiyorsanız; kötü kolesterol seviyeniz bu sayede sağlıklı bir seviyede kalabilir. Bazı akademik araştırmalarda sarı leblebi tüketiminin, kardiyolojik ve sinirsel rahatsızlıkları önleyebileceğine dair bilgilere yer verilmiştir.

Anne Sütünü Artırır

Leblebi folik asit kaynaklarından biridir ve anne adayları için önerilir. Hamilelik döneminde mide bulantısını da önlemektedir.Anne adayları düzenli miktarda leblebi tükettiğinde, ihtiyacı olan folik asit karşılanır. Leblebinin emziren anneler için de faydası vardır. Emzirme döneminde olan anneler için gün içinde bir avuç tüketilen sarı leblebi süt miktarının artmasını sağlayacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Leblebide bulunan yüksek vitamin ve mineral, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Şeker ve yağ içeren atıştırmalıkların modasını eskide bırakan bu lezzetli kuru yemiş, kış hastalıklarından koruma görevini üstlenir.Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak ve daha sağlıklı günler görmek için ara öğünlerde leblebi tüketebilirsiniz.

Cilt Hücrelerini Yeniler

Hücre yenilenmesine destek olan leblebi, sadece mide ve bağırsakları değil cildi de koruyor.Leblebi tozuyla yapılan maskeler sayesinde, cildinizi daha canlı ve parlak görünüme kavuşturabilirsiniz.Hem maske içinde hem de leblebi tüketerek bu mucize besinin faydalarını cildinizde hissedebilirsiniz. Hücre yenileyerek leke ve yaşlılık izlerini yok edecektir.

Kemik Gelişimini Destekler

Kalsiyum içeren leblebi, diş ve kemik sağlığını koruma görevini de üstleniyor.Leblebi tüketerek ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan kemik erimesi hastalığını da önlemiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.