Mandalinanın Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir?

Mandalinada kolesterol yükselmesini engelleyen synephrine üretir ve kolesterol seviyesini arttıran serbest radikallerden meydana gelmiş unsurları yok eder.

Mandalina kaç kalori? 

A ve C deposu olan mandalina kış aylarında bizleri her çeşit hastalıktan koruyan kuvvetli bir besin kaynağıdır. Mandalinanın ortalama kalorisi 50 kcal dır.

Mandalinanın mucizevi faydaları

Karaciğer riskini azaltıyor

Mandalina, karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalıkları riskini aza indiriyor ve içeriğindeki potasyum sayesinde de yüksek tansiyonu düşürmeyi sağlıyor.

Saç ve cilt dostu

Kırılgan saç yapısını ortadan kaldırır. Saçınıza ve cildinize direkt uygulayarak fayda sağlayabilirsiniz.

Göz hastalıklarını geciktirebiliyor

A vitaminin alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktirerek engelleme sağlar.

Kan şekeri dalgalanmalarına karşı etkili

Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynuyorlar. Flavonoidler hastalığa sebep olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar.

Sağlığımız için son derece yararlı olan mandalinanın sakıncaları da var, bu nedenle yerken de dikkatli olmamız gerekir.

  • Aşırı mandalina cilde zarar
  • Mandalinada karoten bulunuyor. Kısa sürede 1 kilogram gibi bol miktarda mandalina yenirse, karoten maddesi karaciğerde hemen A vitaminine dönüştürülemez. Kandaki karoten miktarı hızla yükselir. Bu da sarı rengin ciltte birikmesine ve cildin sararmasına neden olur.
  • Mandalinanın çekirdeklerinin çıkarılması gerekmektedir. Çünkü çekirdeği apandisit organının tıkanmasına yol açabiliyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.