Mantarın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • Kansızlığın belli başlı nedenlerinden biri kişilerin kanındaki demir eksikliğidir. Mantar iyi bir demir kaynağıdır. 
  • Kemik ve dişleri güçlendirir.
  • Dokuların yara aldığında hücrelerin kendisini kolay tamir etmesine yardım eder.
  • Düzenli tüketimi ile vücudun A, B ve C vitamini ihtiyacını karşılar.

D Vitamini Kaynağıdır

D vitamini en daha sağlıklı şekilde güneş ışığından elde edilir. Mantar türleri D vitamini ihtiyacını karşılar.İstiridye mantarı tüketerek D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 Lezzetli Bir Antioksidandır

Antioksidan besinler, vücudu zararlı maddelerden arındırır.Mantarlar da bu besinler listesinde adını duyurur.Yemeklere farklı şekillerde ilave edilerek afiyetle tüketilebilir. Mantar tükettiğinizde vücudunuzda biriken fazla su ve toksinler atılmaya başlar. Bu yönü ile vücudu temizleyen bir besin olarak dikkat çeker.Kanser düşmanıdır.Mantarı pişirdiğinizde ortaya çıkan mantar suyu yararları ise es geçilmemeli. Daha dinç kalmanız için şifalı bir besin kaynağıdır.

Kan Şekerini Dengede Tutar

Lifli besinlerin kan şekerini dengeleme özelliği bulunmaktadır.Mantar tüketilen günlerde kan şekeri dengelenir ve zamansız acıkmalar önlenir.Hem lifli olması hem de kan şekerini dengelemesi, sindirim sistemi için de pozitif bir etkidir.

Mantar Çeşitleri Cildin Dostudur

Hücre onarıcı ve yenileyici etkiye sahip mantar türleri bulunur. Reishi ve kültür mantarı cildinizi iyileştirmek için doğada yerini alır.Kaşıntı, egzama, sivilce gibi cilt sorunlarını mantar tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz.Mantarda bulunan antioksidan maddeler ve vitaminler, cildinizin nefes almasını ve daha canlı görünmesini sağlar.

Kolon Kanserini Önlemeye Etkilidir

Kültür, Reishi ve Cincile Mantarı bağırsak sisteminizi işlemsel hale getirir. Böylece kolon kanseri riskini azaltır.Kanser ihtimalini ortadan kaldırdığı gibi bağırsaklarda herhangi bir parazit oluşmasına da fırsat vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.