Marulun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ciddi bir vitamin deposu olan marul, özellikle gelişme ve büyüme çağındaki çocuklar için oldukça faydalıdır. Marul, sağlık açısından da faydalar sağlar.

Cilde İyi Gelir

Marul cildi toksinlerden arındırarak cilt gözeneklerinin açılmasıyla birlikte ciltte doğal bir nemlenme sağlar. Egzama ve alerji rahatsızlığı olanlar için de marul tüketimi tedaviyi destekleyici bir role sahiptir.

Rahat Bir Yaşam Sağlar

Etkili bir idrar söktürücü olarak bilinen marul, uyku sorunu yaşayanlar için de etkili bir sebzedir. Uzmanlara göre stres ve kaygı oranını dengeleyen ve akşamları bir miktar tüketilen marul salatası, rahat bir uyku için idealdir.

Saç Sağlığına İyi Gelir

Marul faydaları birçok birey tarafından bilinir ama marulun saç sağlığı açısından birbirinden değerli mineraller içerdiği çok az kişi tarafından bilinen bir gerçektir. İçeriğindeki demir başta olmak üzere diğer pek çok vitamin ve mineral sayesinde marul, saçların sağlıklı büyümesini sağlarken marul suyu saçlara uygulandığında saç dökülmesi riski azalır.

Marul Çeşitleri

Pek çok çeşidi bulunan marul, ülkemizde genel itibariyle 3 ana kategoride sınıflandırılır. Bu marul türlerini şu şekilde listelendirebiliriz:

Acı Marul; Son yıllarda en popüler marul türlerinden olan acı marul, yabani marul olarak da bilinir. Bu marul türü, ülkemizde hemen her bölgede yetiştirilir.

Göbek Marul: Iceberg olarak da bilinen göbek marul, besin değeri yüksek ve fazlaca tüketilen bir marul türüdür. İç içe geçmiş yeşil yapraklardan oluşan göbek marul, doğramaya bir hayli müsait olduğu için ev hanımları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kıvırcık Marul; kolay ve ince bir şekilde doğranabilir. C vitaminini fazlasıyla içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.