Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

İnsan vücudunun temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yakılan enerji miktarına metabolizma denmektedir.

Gün içinde tüketilen yiyeceklere ve yapılan fiziksel hareketlere göre metabolizmanın hızı yavaş veya hızlı olabilmektedir.

Metabolizma hızı kişinin yaşına, yağ oranına, vücut cüssesine göre de değişim gösterebilmektedir.

Metabolizmayı hızlandıran gıdaların yanı sıra;

  • Düzenli olarak kahvaltı,
  • Sık ve düzenli egzersizler yapmak,
  • Sıvı tüketimi önemli, bol miktarda sıvı tüketmek,
  • Temiz hava,
  • Alkol ve sigara başta olmak üzere zararlı alışkanlıklardan uzak durmak,
  • Kahve ve kafein içeren içecekler tüketmek,
  • Kaliteli ve düzenli uyku

Metabolizmayı hızlandıran önemli faktörlerdir.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılabilecek Diğer Aktiviteler

  • Güne bir bardak su ile başlamak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Özellikle soğuk su tüketimi tercih edilirse, vücut soğuk suyu, normal vücut sıcaklığı ile denge sağlamaya çalışacağından bu daha fazla enerji harcanmasına neden olarak metabolizmayı hızlandırmasına yarayacaktır.
  • Metabolizmanın hızlanmasını sağlamak için kahvaltının mutlaka yapılması gerekmektedir uyandıktan sonra yarım saat içinde yapılması daha etkili olacaktır.
  • Günlük su tüketimi 2-2,5 litre aralığında olduğunda metabolizma hızı artış gösterecektir.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler 

Acı Kırmızı Biber

Capsaicin maddesi kırmızı bibere acılık verir bununla beraber vücut ısısı yükseltici termojenik özelliğe sahiptir. Bu yeteneğinden dolayı yemeklerle beraber tüketilen acı kırmızı biber, metabolizma hızını artırarak vücudun gün içerisinde daha yüksek kalori harcamasını sağlar.

Yumurta

Yüksek oranda protein içeren yumurta, aynı zamanda yüksek oranda vitamin ve mineral de içerir. Proteinli besinler, karbonhidratlı besinlere oranla mide tarafından daha geç sindirilir ve sindirilme işlemi sırasında daha fazla enerjiye gereksinim duyar. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek için özellikle sabah kahvaltısında tüketilen yumurtanın yararı olmaktadır.

Keten tohumu

Son yılların popüler besinlerinden biri olan keten tohumu, yüksek oranda lif içerir. Lif içeren besinler, midede daha geç sindirilir ve sindirim işlemi sırasında vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlamaktadır bu yüzden metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenleyen keten tohumu, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Zencefil 

Zencefil vücutta sindirim fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olur, vücut sıcaklığının artmasına ve aynı anda metabolizmada önemli bir hızlanmaya sebep olur.  

Tarçın 

Vücutta kan şekeri değerlerinin dengelenmesini sağlayan tarçın özellikle Tip-2 diyabet ile mücadele eden kişilerde yoğun iştahın düşürülebilmesine yardımcı olur. 

Yeşil Çay 

Modern toplum dünyasında özellikle popüler hale gelen sağlıklı yaşam olgularından birisi konumunda bulunması nedeni ile son yıllarda yüksek tüketim oranlarına sahip olan yeşil çay, vücut ısısının artışına yardımcı olur ki yanı sıra içeriğinde yer alan ‘fenol’ isimli bileşen ile metabolizmanın hızlanmasında yarar sağlamaktadır.

Greyfurt 

Greyfurt sindirim sisteminin düzenlemesinde yardımcı olmaktadır ve düşük kalori değerlerine sahip olduğundan dolayı hem diyet programları için ideal olan hem de metabolizmanın hızlı çalışmasında fayda sağlamaktadır. Vücuttaki kalorilerin yağa dönüşmesini engelleyerek enerjiye dönüşerek, fazla kilo sorunları ile mücadele etmek durumunda kalınmamasını sağlamaktadır. 

Lif İçeren Bitki ve Meyveler 

Lif vücutta metabolizmanın dengelenmesi ve düzenlenmesi konusunda en somut etkileri içeren husustur. Bu yüzden de özellikle sağlıklı beslenme temeli üzerinde lif oranı yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Bu noktada incir, avokado, armut, böğürtlen, çilek, Hindistan cevizi, bezelye, enginar, bamya, kabak ve brüksel lahanası gibi sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.