Muzun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Muzun sağlığa faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olmak, şişmanlığı azaltmak, bağırsak hastalıklarını iyileştirmek, kabızlığı gidermek ve dizanteri, anemi, artrit, gut ve böbrek ve idrar rahatsızlıkları gibi durumlar sayılabilir.Kan basıncını düşürmek, kalp sağlığını korumak, metabolizmayı ve bağışıklığı artırmak, ülserlerin şiddetini azaltmak ve vücudu detoksifiye etmek için iyidir.

Diyabeti kontrol altına alır

Yapılan bir araştırma; muzun içerisinde bulunan pektinin bir besin olduğunu ve şeker hastalarında glikoz toleransını iyileştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bir muz, hem tip-1 hem de tip-2 şeker hastası olanlar için faydalı olan yaklaşık 3 gram diyet lifi sağlamaktadır.

Kemikleri güçlendirir

Muzlar ayrıca vücudun kalsiyum emilimini de artırır. Kalsiyum, vücuttaki kemik maddesinin üretimi ve büyümesinde en önemli element olarak görülmektedir.

Görmeyi geliştirir

Tüm meyveler gibi muzlar da antioksidanlar ve karotenoidlerle doludur.Bunlar göz sağlığınızı ciddi şekilde artırabilecek daha sağlıklı bir mineral karışımıdır. Yapılan araştırmalarda, makula dejenerasyonunun, kataraktların, gece körlüğünün ve glokomun normal muz ve benzeri meyvelerin tüketimi ile azaldığı görülmüştür.

Böbrek sorunlarını önler

2005 yılında yapılan bir araştırmada, muzdaki potasyum ve çeşitli antioksidanların böbreklerin işleyişine yardımcı olduğunu ve idrara çıkmayı teşvik ettiğini göstermektedir. Bu, toksinlerin vücutta birikmesini önler.

Uykuyu teşvik eder

Muzlar yüksek B vitamini içeriği ile stresi azaltmaya yardımcı olmakla, rahat bir uykuya zemin hazırlarlar. Aynı zamanda muzun triptofan içermesi de uykuyu tetikleyici özellik göstermesine destek olmaktadır.

Astım belirtilerini hafifletir

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, muz çocukları öksürük ve astımla ilişkili birçok belirtiye karşı korumaktadır.

Bağırsakları rahatlatır

Muzlar önemli miktarda diyet lifi içerir ve bu nedenle bağırsak hareketlerinde de rahatlama sağlıyor. Kişiyi kabızlıktan kurtarır, diğer mide rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.