Nanenin Faydaları

Taze nane ve kuru nane olarak satılmaktadır. Kuru ve taze olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir.Limonata içine taze nane atılarak farklı hoş bir tat verilir. Nane çay olarak da tüketilmektedir. Nane çayı pek çok mekanda tercih edilir. Bu kadar çok tüketilen bir yeşillik olan nanenin yararları da büyüktür elbet. Nane yapraklarının insan sağlığına yararları bulunur.

Tıkanıklığı Hafifletir

Nane, antiinflamatuar fonksiyonları  olduğu için alerji belirtilerini hafifletebilir. Nane çayı içerek ya da nane yağı buharını içinize çekerek bu yönde yararlanabilirsiniz. Seviyorsanız hatta direk nane yapraklarını da çiğneyebilirsiniz.

Ağız Bakımında Önemlidir

Nane ağız içi temizliği için de yararlı bir bitkidir, ağızda zararlı bakterileri ortadan kaldırdığı gibi kötü nefes kokusunu giderebilir. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Ağızda çiğnenerek tüketildiğinde mikrop ve mikropların vermiş olduğu zararları giderir, hemde diş etlerini ve dişleri güçlendirir.

Sivilceleri Giderir

Nanenin direk yapraklarını macun haline getirip kendi başına kullanabilirsiniz veya aynı şekilde kullanmakta olduğunuz diğer bir ürüne ekleyip de kullanabilirsiniz.

Mide Bulantısını Hafifletir

Nanenin kuvvetli kokusu ve tadı mide bulanıklığını, karın ağrısını ve hatta baş ağrısını bile hafifletmeye yardımcı olur. Nane çayı içebilirsiniz veya naneyi direk çiğneyebilirsiniz. Ağrıyan bölgeye nane yağı sürmek de hayli yardım edecektir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Nane daha sağlıklı bir biçimde kilogram vermeye yardımcı olabilir. Nane etkili bir uyarıcı olmasından dolayı besinlerin etkili bir biçimde sindirilmesine yardımcı olabilir.

Göğüs Sağlığını Korur

Özellikle bayanların emzirme döneminde memelerinde meydana gelen çatlakları ve diğer problemleri nane giderebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.