Ödem Attıran Besinler

Vücutta Ödem Yapan Durumlar

• Doku arası sıvı akışının dengesini bozan durumlar
• Cilt altı bölgeyi ve damarları etkileyen enfeksiyonlar
• Toplardamar tıkanıklığı
• Kalp atım hacminin azalması
• Protein kaybına yol açan hastalıklar
• Bazı ilaçların kullanımı
• Alerjik durumlar
• Kadınlardaki regl öncesi dönem, gebelik

Sıvıların doku aralarına ve cilt altlarına geçmesiyle oluşan ödemle başa çıkabilmek ve onu vücudunuzdan atabilmeniz için bu besinleri tüketebilirsiniz;

Yoğurt Ödem atan besinler listemizde akla ilk gelen yoğurt listemizde yer alıyor.

Ödem atan besinler listemizde akla ilk gelen yoğurt listemizde yer alıyor. Yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteriler vücuttan ödemi atar. Kahvaltıda bir kase yağsız yoğurt tüketmek ödem atma sürecine hızlıca etki etmektedir

Salatalık

İçerisinde beta karoten ve C vitamini gibi antioksidanlar bulunduran salatalığın çoğu sudan oluşuyor. Salatalığı içtiğiniz suya ekleyip bekletirseniz antioksidan etkisini yükselterek ödem atmada yardımcı oluyor.

Maydonoz

Yeşil yapraklı sebzeler şişkinliğinizi indirmeye ve ödemlerinizi azaltmaya yardımcı olabilirler. Sabah kahvaltılarınızda haşlanmış yumurtanın veya hazırladığınız domates ve salatanın yanı sıra maydanozu tüketebilirsiniz.

Ananas

Ananas bol lifli bir meyve olmasından dolayı ödem atmak için ideal bir meyvedir. Her mevsim bulabileceğiniz ananasın meyve olarak yiyebilirsiniz veya suyunu içebilirsiniz.

Muz

Muz içerisinde yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum, sodyum seviyesini aza indirip idrar üretimini arttırarak, su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur. Muz ve domates potasyum içeriği yüksek gıdalara örnektir.

Kayısı

Potasyum bakımından zengin bir meyvedir, vücut sıvılarının dengesini korur ve ödeme karşı etkilidir. Günde 2-3 adet kayısı tüketmek vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırıyor.

Nar

Nar sağlıklı meyvelerdendir. Bağışıklığı güçlendirir, antioksidan bakımından zengin ve içinde bulunan enzimler de vücutta ödem oluşmasını engelliyor.

Kivi

Vitamin zengini kivi az bilinen bir ödem söktürücüdür. Yapısında bulunan pektin maddesi toksinleri temizlerken ödem miktarını azaltmaktadır. 

Yaban Mersini

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bu sayede kabızlığı önlüyor. Sindirimi hızlandırdığı için ödemin atılmasında da faydalı oluyor.

Su

Günlük 2,5-3 litre su içmek ödem tutulmasını önlemek ve atımına yardımcı olmak için çok önemli. İçtiğiniz suyun içerisine çubuk tarçın, elma dilimleri, salatalık veya taze nane yaprağı gibi besinleri eklerseniz hem suyunuzun antioksidan kapasitesinin artmasına ve ödem atılmasına hem de tadının daha lezzetli olmasına yardımcı oluyor.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.