Papayanın Faydalarını Saymakla Bitmiyor!

Zincirleme Faydalar

Enzim, hücrelerimiz içerisinde meydana gelen sayısız tepkimeyi düzenlemekle görevli bir maddedir. Papaya da, papain adında bir tür enzim içermektedir. Bu madde, proteinlerin sindirimini düzenleyen ve sağlayan pankreas enzimlerine çok benzer. Bilindiği üzere pankreas hastalıklarının önlenmesi için protein tüketimi olmazsa olmazdır. Proteinlerin sindiriminde yer alan bu enzimler, kanser hücrelerinin çevresinde oluşan çok katmanlı proteinlerin çözünmesine de yardımcı olurlar. Vücudumuzdaki tüm hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemimiz de böylece kanser hücrelerini çok daha kolayca yok etmeye başlar.

papaya-meyvesi

Olası Kalp Hastalıklarını Önleyici Gücü Vardır

Papaya meyvesi, kalp sağlığınıza en yararlı meyvelerden biridir. Vücudumuzda bulunan antioksidan maddesi, beslenme yolu ile de alınarak kalp sağlığını düzenleyebilir. Peki antioksidanlar ne yapar? Hücrelere zarar veren serbest radikaller ile savaşır ve yaşlanmanın getirdiği olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olur.

Güçlü Antioksidanlara Sahiptir!

Papaya meyvesi, kansere karşı savaşan güçlü antioksidanlardır. Özellikle de likopen, prostat kanseri riskini ciddi ölçüde azaltır. Dahası kanserli hücrelerin yok edilmesi ve koruyucu enzimlerin güçlenmesine de sahip olduğu antioksidanlar sayesinde katkı sağlayabilir.

Kansere Karşı Önemli Bir Bileşen: İzotiyosiyanat

Yapılan çalışmalar ile bu bileşenin kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Özellikle de göğüs, akciğer, prostat, kolon, pankreas ve kan kanserlerine karşı oldukça etkili olduğu yapılan deneylerde gözlemlenmiştir.

Metabolizma ve Enerjinizin Dostu Papaya Meyvesi!

Düzenli ve ölçülü tüketimi ile metabolizma hızlanır ve enerji üretimi için yağların yakılmasını sağlar. Yağlarınızın yakılması ise size daha fit ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Kilo Vermek İçin Papaya Yiyebilirsiniz!

Bilindiği üzere aşırı kiloların en önemli nedenlerinin başında sık sık yaşanan açlık hissi gelmektedir. Vücudun bu nöbetleri, yeterince tok tutmayan besinlerin tüketilmesinden kaynaklı olabilir. Bunun için uygulanabilecek en iyi yöntem yüksek lif içeren gıdaları ölçülü olarak yemektir.

Sağlıklı ve Parlak Bir Cildin Dostu

Papayada bulunan çeşitli vitaminler cildinizin sağlığını korumak ve vücudunuzun hastalıklara karşı direncini güçlendirmek için çok gereklidir. Parlak bir cildin en doğal yöntemlerinden biri papaya meyvesi tüketmektir. 

Kabızlığa da Çare Olabilir

Kabızlık genellikle lif açısından zengin yiyecekler ve bol sıvı ile giderilecek bir rahatsızlıktır. Ayrıca sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücuttaki toksinleri atmaya da yardımcı olur.

İnmeye Yönelik Doğal Bir Antibiyotiktir

Kolesterol ile inme arasında ciddi bir ilişki vardır. İnmenin en önemli nedenlerinin başında kolesterol oksidasyonu gelir. Kolesterol oksidasyonu yaşandığı zaman, vücutta kan damarlarının çevresinde birikmeye başlar. Bu birikim beyindeki kan akımının kesilmesine ya da azalmasına neden olan plaklara sebep olur ve bu da ciddi boyutlarda felce neden olabilir. Papaya, antioksidanlar açısından zengin olduğundan dolayı, kolesterolün oksidasyonunu engelleyici özelliğe sahiptir.

Akciğer Kanserine Yatkın Olanlar İçin Bir Nimet!

Akciğer kanserine yatkınlığı olan insanların günlük beslenme programlarına bu meyveyi eklemeleri önleyici tedavi yöntemlerinden biri olabilir.

Kireçlenme Tedavisinde Papaya Tüketebilirsiniz!

Araştırmalara göre papaya gibi yeterli miktarda C vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketenlerin kireçlenmeye karşı daha dirençli oldukları tespit edilmiştir.

Yüksek Tansiyon ve Kan Basıncına Çözüm Olabilir

Yüksek tansiyon, özellikle çok tuz tüketmenin yol açtığı rahatsızlıklardan biridir. Aşırı tuz ile beraber vücutta artış gösteren sodyum, yüksek tansiyona neden olabiliyor.

Papayanın Çekirdeklerinden de Faydası Çok!

Çekirdeklerini de tüketerek sağlık hanenize bir artı daha katabilirsiniz! Papayanın çekirdekleri, böbrek yetmezliği gibi ciddi bir hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Papayanın çekirdeği yağ yakıcı özelliğe sahiptir. 2009 yılında piyasaya giren, kalite ve rekabetten ödün vermeyen Kuruyemiş Borsası, sektöründe yaptığı şehirler arası satışları ile önemli gıda toptancıları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.