Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Patlıcanlar, aslen Hint kıtasına özgü olan ve dünya genelinde farklı mutfaklarda bulunan sebze çeşitlerindendir. Bu mor ya da siyah parlak sebzeler, normal tarımda büyük oranda daha küçük olsa da, yabani çeşitlerde bir ayak uzunluğundan daha fazla büyüyebilirler. Patlıcanlar Türk mutfağındaki pek çok yemekte kullanılıyor.

Patlıcanın sağlığımıza çeşitli yararları bulunur. Patlıcanın yararlarını kısa bir biçimde özetleyecek olursak; kemik erimesini önlemek, kansızlığı gidermek, kilogram vermeye yardımcı olmak, şeker hastalığı riskini düşürmek gibi çeşitli yararları bulunur.

Anemiyi Önler

Demir eksiliği yanı sıra ölümcül hastalıkları da getirebilir. Demir eksikliği yanı sıra anemi (kansızlık) hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir .Patlıcanın içerisinde kırmızı kan hücrelerini arttıran mineraller bulunur. Demir ve bakır minerali kırmızı kan hücresi üretiminin artmasına yardımcı olmaktadır.

Ödeme İyi Gelir

Ödem, menopoz, gebelik ve böbrek ya da kalp rahatsızlığı gibi çeşitli sebeplerden oluşur. Bu durumda patlıcan suyu içmek iyi bir fikirdir. Patlıcan suyu inanılmaz bir diüretiktir ve vücuttaki fazla sıvının dışarı atılmasına yardımcı olur.Ödem, fazla kilogramlı görünmenize ve aynı şekilde hissetmenize sebep olabilir. Bu yüzden, kilogram vermeye çalışıyorsanız, günlük rutininize patlıcan suyu eklemelisiniz.

Besin Değerleri

Patlıcan zengin bir besin kaynağıdır. İçinde, C vitamini , K vitamini , B6 vitamini , tiamin , niasin , magnezyum , fosfor , bakır , diyet lifi , folik asit , potasyum ve manganez içermektedir. Ayrıca patlıcan nerdeyse hiç kolesterol ya da doymuş yağ içermez.

Çiğ Patlıcan Yararlı mıdır ?

Patlıcanın çiğ olarak tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Patlıcan doğru bir biçimde pişirilmezse veya direkt çiğ olarak tüketilirse bizi zehirleyebiliyor. Bu sebeple patlıcanı hatır için de olsa kesinlikle çiğ olarak tüketmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.