Portakalın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kan basıncını düzenler

Portakallar kan basıncını düzenleyen potasyum bakımından zengindirler. Bazı araştırmalar da, diyete portakalları dahil etmenin yüksek tansiyona bağlı hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini de öne sürülmüştür.

Kolesterol seviyelerini düşürür

Portakallar lif bakımından zengindir. Bu lif sindirim kanalınızın kolesterol emmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Portakaldaki diğer önemli bileşikler – C vitamini, potasyum ve flavonoidler aynı zamanda kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

Diyabet tedavisine yardımcı olur

Portakallar düşük glisemik indekse sahiptirtirler. Bu nedenle, kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Meyvenin yapışkanlığı mükemmel bir lif kaynağı olarak işlev görmektedir. Lif, şeker emilimini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Lifi tamamen alabilmeniz için sıkılmış portakal suyu yerine meyveyi yemenizi tavsiye ediyoruz.

Kalp sağlığını teşvik eder

Portakaldaki potasyum, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır. Portakaldaki C vitamininin kalp hastalıklarına karşı koruması olduğuda söylenmektedir.

8888

Cilt yaşlanmasını geciktirir

Portakal, bol miktarda su ve C vitamini kaynağı. Cildin nemlenmesine yardımcı olur. Topikal uygulamanın yanı sıra portakal tüketmeniz cildinizi besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu etkiler organik asitlere, flavonoidlere ve portakaldaki diğer besin maddelerine bağlanabilmektedir.

Böbrek taşlarını önler

İdrardaki sitrat eksikliği böbrek taşlarına neden olabilir. Portakallar idrarınızdaki sitrat düzeylerinin yükselmesine yardımcı olarak böbrek taşı riskini azaltmaktadır.. Portakallar ayrıca bu riski daha da azaltan kalsiyum da içermektedir.

Anemi tedavisine yardımcı

Portakal içindeki yüksek folik asit içeriği, kansızlığı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Demir, C vitamini yardımı olmadan vücutta tam olarak emilememektedir. İstenilen sonuçları elde etmek için her gün en az bir portakal yemenizde fayda vardır.

Bağışıklığı artırır

Portakaldaki yüksek C vitamini seviyeleri bağışıklığı arttırır. Portakal, bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışması için folat ve bakır gibi diğer birçok temel besin içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.