Rezenenin Faydaları

Rezenenin bilimsel adı Foeniculum vulgare’dir. Dereotu otuna benzeyen tüylü yaprakları ve sarı çiçekleri olan çok senelik bir bitkidir. Rezene, aromatik fonksiyonları ile bilinir, biraz anason gibi kokar. Rezene yapraklarından çay yapılır. Tohumu ise kabızlık ve gaz gidermek için kullanılır. Bu tohumdan yağ, sabun, merhem ve şurup da yapılır. Flavonlar ve uçucu yağlar sayesinde pek çok bitkisel ilacın ham maddesidir.

Anemiyi Önler

Rezene bir amino asit olan demiri içinde bulundurur ve histidin, anemi tedavisinde faydalıdır. Demir hemoglobinin en temel bileşenini meydana getirirken, histidin hemoglobin üretimini uyarır ve ayrıca kanın diğer çeşitli bileşenlerinin oluşumunda yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Rezene, C vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. C vitamini erken yaşlanmaya yol açabilecek serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olabilecek kuvvetli bir antioksidandır. C vitamini hemde kollajen oluşumu ve cildin görünümünü korumada kuvvetli bir araç olarak gereklidir, bu da doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatmak için iyi bir seçimdir. Kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve cildin daha sağlıklı kalması için yeterli miktarda C vitamini alımı kritik öneme sahiptir. Alınması gereken günlük C vitamini 60 miligramdır, tüm besin kaynaklarından daha fazla C vitamini içeren rezene cildinizin içten dışa doğru daha sağlıklı kalmasına yardım edecektir.

Akne İçin Doğal Bir Çözümdür

 Rezene tohumları düzenli şekilde yenildiğinde, vücuda çinko, kalsiyum ve selenyum gibi kıymetli mineraller sağlarlar. Bu mineraller hormonları dengelemek ve oksijen dengesine yardımcı olmak için yardımcı olurlar. Cildinize kaynatılıp soğutulmuş suyunu pamuk yardımıyla uygularsanız, cilt sorunlarınızın azaldığını göreceksiniz.

Rezene Göz İçin Faydalıdır 

Rezene tohumları, görmek için önemli olan A vitamini içerir. Gün boyunca bilgisayar ya da televizyon karşısında yorulan gözler ya da göz tansiyonu ve göz kuruluğu gibi şikayetleri olan kişiler için rezene faydalı bir bitkidir.

Vücuttaki Suyu Atar

Düzenli olarak rezene çayının içilmesi, idrar söktürücü olarak çalışmakta olduğu için fazla sıvıların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, rezene tohumu toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İdrar yolu sorunlarını azaltır. Aynı zamanda terlemeyi teşvik eden terletici özelliklere sahiptir.

Astım Semptomlarını Azaltır

Rezene tohumlarında ki bitki besin maddeleri sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur ve bu astım semptomlarını hafifletir. Balgam söktürücü özellikleri bronşit, öksürük ve tıkanıklık gibi diğer solunum hastalıklarını iyileştirir.

Adet Ağrılarına Faydası Vardır

Rezene, adet döneminde yoğun ağrılara sebep olan dismenore rahatsızlığının tedavisinde etkilidir. Adet gecikmesinde etkili bir araç olarak reglin düzenlenmesini sağlar. Aynı zamanda vücudu gevşeterek sakin bir adet dönemi geçirmeye yardımcı olmaktadır.

Rezene Çayının Faydaları

  • Rezene, çay olarak tüketilirse üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Rezene tohumu çayı mineral açısından zengin olmasından dolayı soğuk algınlığı, grip ve halsizliğe iyi gelir.
  • Sindirimle ilgili problemlerin giderilmesinde yardımcı olur, mide kramplarına iyi gelir ve bununla beraber gaz, hazımsızlık ve ishale karşı oldukça etkilidir.
  • Mide ülserine sebep olan bakteriler ile savaşıp mide ülserinin belirtilerini hafifletir.
  • Anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir ve emziren anneler için oldukça faydalıdır.
  • Mineral bakımından bir hayli zengin olan rezene çayı, yüksek ateşin düşürülmesi için ve bazı enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirmek için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.