Salatalığın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Zinde ve daha sağlıklı kalmak söz konusu olduğunda, kusursuz yiyecek olarak nitelendirilir. A vitamini, B vitamini, C vitamini, K vitamini, Manganez, Bakır ve Potasyum gibi pek çok temel besin kaynağıdır. Antik çağlardan beri, Hindistan’da alışılmış ve bitkisel ilaçlar olarak salatalık kullanılmıştır. Vücudun aşırı ısınmasını önleyen ve daha doğal bir soğutma etkisi sağlamayı başaran çeşitli lipit düşürücü ve anti-diyabetik bitkisel özellikler içerir.

Cilt Bakımı

Salatalık ekstresi genelde güneş yanığı ve göz altı şişmesi gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi için topikal olarak kullanılır . Ayrıca, sedef hastalığı, egzama ve akne gibi diğer cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olmaları sebebiyle önerilir.

Kabızlık Ve Böbrek Taşlarını Önleme

Salatalık hem lif hem de suyun kusursuz bir karışımıdır. Bu sebeple, kabızlık ve böbrek taşlarını önlemede yardımcıdır. Düzenli olarak salatalık tüketmek lif alımını arttırmanın muhteşem bir yoludur. Salatalık ayrıca C vitamini, silika, potasyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır; hepsinin sağlık açısından birçok faydaları vardır. Salatalığın kabuğunda yüksek düzeyde A vitamini bulunmaktadır, bu sebeple kabuğunu soymadan yerseniz daha fazla besin alırsınız.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Yüzde 90’ı sudan oluşan salatalık, bir hayli düşük kalorilidir ve kilogram vermek isteyenler için harika bir sebzedir.

Kemiklere Güç Sağlar

Kemikleri güçlendirirken kanın pıhtılaşmasını sağlamayı başaran salatalık bu yararı sebebiyle çocuklar tarafından tüketilmelidir.

Kansere Karşı Mücadele Verir

Salatalık kansere karşı mücadelede yardımcıdır. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri, rahim kanseri ve kolon kanseri gibi kanser türlerine yakalanmayı azaltır.

Tırnak Ve Saç Sağlığına Yarar Sağlar

Salatalığın içindeki silikasaç ve tırnak sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Salatalık, saçların ve tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlarken, kırılmaların da önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.