Sarımsak Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kolesterolü düşürür

Yapılan incelemelerde sarımsağın kolesterolü düşürdüğü ve kalp ve damar sağlığına iyi geldiği tespit edilmiştir. Bundan başka sarımsak vücuttaki stresi azaltır ve kanın pıhtılaşmasını önler.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunduğu için grip gibi hastalıklara yakalanmamızı engeller ve bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Alzheimer’a iyi gelir

Vücudumuzda bulunan serbest radikaller, yaşlanma sürecini hızlandıran hücrelerdir. Sarımsak bu hücreleri önleyerek yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bu şekilde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür.Böylelikle, yaşama süremizi de artırmış olur.

Zehirlenmelere karşı korur

Sarımsak, asırlardır zehirlenmelere karşı mücadelede önemli bir panzehir olmuştur. Sarımsak, zehirlenmeden dolayı zarar görmüş organların tedavisinde önemli rol oynar.

Kemikleri güçlendirir

Sarımsak, kemikleri güçlendirmesiyle beraber menopozla birlikte ortaya çıkan kemik erimesini de engelleyebilir.

İltihap ve bakterileri öldürür

Sarımsak, metabolizmayı bakteri ve virüsleri önleyerek enfeksiyondan kaynaklanan hastalıkların oluşmasını engeller.Sarımsağın ayrıca doğal bir antibiyotik özelliği de vardır.

Yorgunluğu gidererek güç verir

Sarımsağın, yorgunluğu giderme ve kas ve organları gevşetip rahatlatma özelliği bulunmaktadır. Yapılan egzersizlerden sonra kalbin olduğu yere sarımsak yağı ile masaj yapılarak sürülürse, egzersizden sonra kalbin daha az yorulmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.