Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kanserden Korunmada Önemli Rol Oynar

İçerdiği antioksidanlar sayesinde Türkiye’de ve dünyada en sık görülen akciğer, kolon, meme kanserleri gibi kanser türlerinden korunmaya katkıda bulunan şeftali, daha sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz besinlerden birisidir. Aynı zamanda kansere hastalarının iyi olma süreçlerine de olumlu yönde etki etmektedir.

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı

A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, çinko, bakır, antioksidanlar ve lif bakımından bir hayli zengin olan şeftali; daha sağlıklı, parlak ve ışıl ışıl bir cilt için de önem arzetmektedir. İçerdiği magnezyumdan sebep sinir sistemine yarar sağladığından depresyon durumlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerdiği A ve C vitaminleri ile gözlere bir hayli iyi gelmektedir.

Bağırsak ve Böbreklerin Dostu

İçeriğindeki zengin lifler bakımından bağırsaklara destek olmaktadır. Kabızlık sıkıntısı yaşayanlar için düzenleyici bir meyvedir. Böbrek kumu ve böbrek taşı dökümüne yardımcı olmaktadır.

Ağız Sağlığı İçin Önem Taşır

Tatlı oldukları kadar şeftaliler, dişlerini daha sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirler çünkü florür içerirler. Diş macununda bulduğunuz bu mineral, şeftali de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerde de bulunmaktadır. Ağızdaki plaklara neden olabilecek bakterilerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.