Semizotunun Faydaları

Bilimsel olarak Portulaca oleracea olarak bilinen semizotu, dünyanın birçok yerinde yetişen, ayrıca çiğ veya pişirilebilen oldukça besleyici bir sebzedir. Antik Romalılar dizanteri, bağırsak solucanları, karın ağrısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için semizotu kullandılar. Geleneksel Çin Tıbbında binlerce yıldır kullanılmakta olan semizotu aynı zamanda “uzun ömürlü sebze” olarak isimlendirilmiştir. 

İçerdiği Vitaminler

  • Semizotu omega-3 bakımından zengin olan tek yeşil yapraklı sebzedir. Vejetaryenler ve balık tüketmeyenler omega-3 ihtiyaçlarını buradan sağlayabilir.
  • Çinko, demir, potasyum, manganez, bakır, magnezyum, kalsiyum mineralleri içerir
  • Mükemmel bir A ve C vitaminleri kaynağıdır. B-kompleks vitaminlerinden zengindir
  • Güçlü antioksidan bileşikler içerir.
  • Kalorisi en düşük (sadece 16 kcal/100g) sebzelerden biridir. Yüksek oranda lif içerir

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Semizotunun içeriğindeki demir ve bakır mineralleri kırmızı kan hücrelerinin üretiminde fayda sağlamaktadır. Bu minerallerin her ikisi de vücut için oldukça önemlidir, vücudun önemli kısımlarına daha fazla oksijen vererek ve hücreler ile organların iyileşme hızını artırarak dolaşımın hızlandırılması için gereklidir. Ayrıca demir ve bakır saçların uzamasına yardımcı olur.

Çocuk Gelişimi İçin Önemlidir

Bazı araştırmalar göre semizotunun içerdiği omega-3’ün otizm, DEHB ve dünyadaki milyonlarca çocuğu etkileyebilecek olan diğer birçok hastalığa karşı iyi gelebileceği hakkında bilgiler ortaya konulmuştur, ancak araştırmalar henüz sonuçlandırılmamıştır.

Kemikleri Güçlendirir

Semizotu içerisinde bulunan mineraller ile kemik kaybını önlemek isteyen insanlar için daha sağlıklı bir seçimdir. Kalsiyum, demir, magnezyum, ve manganez, kemik dokusunu geliştirmek ve vücudumuzdaki kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için gerekli unsurlardır. Bu da milyonlarca insanı etkileyen ve yaşla ilişkili bir durum olan osteoporozun önlenmesinde yardımcı olabilir.

Kalbi Korur

İçerisinde bulunan zengin bileşenler, Omega-3, DHA ve EPA ve sayesinde kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan basıncının da dengelenmesinde önemli bir rol oynar.

Kanseri Önler

Semizotunun içerisinde bulunan yüksek miktardaki A ve C vitaminleri antioksidan görevi üstlenmektedir özellikle akciğer ve ağız kanserini önlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sebzeye kendisine özgü rengini veren betalin pigment grubu, serbest radikallerin sağlıklı hücrelerde mutasyonlara neden olmasını ve bu şekilde kanserin gelişmesini önlemeye yarar.

Görme Gücünü Arttırır

Semizotu göz sağlığını korumaya yarayan önemli bir A vitamini deposudur. Ayrıca göz hücrelerine saldıran ve yaşla ilişkili hastalıklara sebep olan serbest radikalleri ortadan kaldırarak sarı nokta hastalığını (makula dejenerasyonu) ve katarakt oluşumunu engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.