Soğanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kanserle Savaşır

Kırmızı soğanlar, meme ve kolon kanseri hücrelerini yok etmede büyük rol oynar.Bütün kanser hastalıklarına sebep olan en önemli etken serbest radikallerdir. Soğan ise serbest radikallerin baş düşmanlarındandır.

Sağlıklı Nefes Alabilmeyi Sağlar

Astım ve alerjik rinit gibi solunum problemleri olan hastalar, soğan ekstrelerinden yararlanabilirler. Soğanda bulunan prebiyotikler burun tıkanıklığının giderilmesine ve bu şekilde huzurlu bir uykuya yardımcı olabilir.

Düzenli Sindirim Sağlar

Soğanın lif oranı yüksektir.Bu da düzenli bir sindirimin için önemlidir. Düzenli bir sindirim sistemi hemde vücudun ihtiyacı olan maddeleri de daha iyi abzorbe etmesini ve sindirmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğan, bünyesinde pek çok bitkisel iyileştirici barındırır ve bu iyileştiriciler bağışıklık sistemi üstünde doğal olarak olumlu etki sağlarlar. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyonlara karşı direnme gücünü arttırır.

Ağız Sağlığına Yararlıdır

Soğanlar, diş çürümesine sebep olan bakterileri azaltmaya yardımcı olur. Soğan ayrıca dişleri daha sağlıklı tutan C vitamini bakımından da zengindir ve diş ağrısını hafifletebilir.

Soğan’nın Diğer Faydaları

Soğanlar, ateşin düşürülmesi, menopoz semptomlarının hafifletilmesi ve oksidatif stresi azaltma gibi diğer yararları da son derece önemlidir. Soğanlarındaki fitokimyasallar, C vitamini ile beraber bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Ham soğan, kötü kolesterol (LDL) üretimini düşürür. Cilt sorunları için de kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.