Sushi Nedir? Suşi Faydalı Mıdır? Sushi’nin İçinde Bulunan Besin Değerleri Nedir?

Güneydoğu Asya’da tüketilmeye başlayan suşi, bugün, Japon mutfağının tüm dünyada tanınan, en popüler yiyeceğidir. Çin mutfağından etkilenerek ortaya çıkan suşi, ilk olarak balığın, bozulmaması için mayalanmış pirince sarılmasından ortaya çıkmıştır. İlk zamanlarda pirinç atılarak yalnızca balık yenmiş, zaman içerisinde pirinçle birlikte tüketilmeye başlanmıştır. Bugün tükettiğimiz suşi, 19. yüzyılda Hanaya Yohei tarafından Tokyo’da geliştirilmiştir. Sushi’nin temelini pirinç sirkesinde mayalanan pirinç oluşturuyor. Suşi, mayalama işleminin sonucunda hem pirincin hem de balığın ekşi bir tat kazanmasından ismini alıyor ve Japoncanın eski dil formunda ekşi anlamına geliyor.

Sushi’nin Besin Değeri Nasıldır?

Yosunda, iyot çok yüksektir, zencefil ve wasabi ise çeşitli antioksidan bileşenlerin yanı sıra vitaminler ve mineraller içerir. Kullanılan balıklar yüksek oranda omega-3 ve selenyum içermektedir. Soya sosu, çok yüksek sodyum barındırır. Sushi’nin birçok besin yönünden zengin içeriği vardır. Bunlar;

Suşi – Sushi

1. Balık

Balık, iyi bir protein, iyot ve çoklu vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca, doğal olarak D vitamini içeren az sayıda gıdadan biridir.

2. Wasabi

Wasabi ezmesi genellikle suşi yanında servis edilir. Tadı çok kuvvetli olduğu için sadece küçük miktarlarda yenilir. Wasabi beta karoten, glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar bakımından zengindir.

3. Deniz Yosunu

Nori suşi için kullanılan bir tür yosun. Deniz yosunu minerallerden kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, sodyum, iyot, tiamin içerir. Deniz yosunu vitamini A, C ve E’dir.

4. Turşu Zencefil – Zencefil Turşusu

Aynı zamanda gari olarak da bilinen tatlı, salamura zencefil, farklı suşi parçaları arasındaki damağınızı temizlemek için kullanılır. Zencefil iyi bir potasyum, magnezyum, bakır ve manganez kaynağıdır.

Sushi’nin Faydaları Nelerdir?

  • Yağ içermemesi sebebiyle sağlıklı bir yiyecek olarak bilinir.
  • Sushi, kalbi korur.
  • Hormonları düzenler.
  • Kanseri önler.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Sindirim sağlığını iyileştirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sebzeli sushileri tercih ettiğinizde sağlığınız için gerçekten mükemmel bir yiyecek tercihi yapmış oluyorsunuz. Bir çoğu antioksidan içeren sebzeler, toksinlerin kötü etkilerini azaltır ve sizin daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar.
  • Sağlıksız bir yemek değil aksine Omega-3’ten zengin bir yemektir.

Sushi Nasıl Yapılır?

Bu konuda detaylı anlatım için diğer yazımız olan evde sushi nasıl yapılır yazısına bakabilir veya buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.