Tarçının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Tarçın Orta Doğu ve Güney Asya’da yaygın olarak küçük bir ağaç şeklinde bilinir ve bu ağacın kabuğundan elde edilir. Latince adı cinnamomum zeylanicum olan bu şifalı bitki, ülkemizde farklı isimlerle anılmaktadır. Baharat ,sıcak içeceklerimizi lezzetlendirmek ve çeşitli hastalıkların tedavisinde  doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Tarçının Faydaları

Öncelikle tarçın doğal bir antioksidan. Bu sayede vücudu dış etkenlere karşı koruyor. Kansere neden olan hücrelerin büyümesini önleyerek özellikle kolon kanserine karşı savaş açıyor.

Bunun yanında çubuk tarçının faydaları bağırsak sorunları için mucizevî bir çözüm olduğu biliniyor. Midedeki şişkinlik ve hazımsızlığa iyi geliyor. Mide ve bağırsakta oluşan mantar ve bakterilere karşı direnç gösteriyor. En bilindik özelliği kan şekerini düzenlemesi. Düşen kan şekerinizi tarçın tüketerek dengede tutabilirsiniz.

Doğal bir afrodizyak olan tarçın cinsel isteği artırıyor. Sperm üretimini olumlu etkiliyor ve kısırlık tedavisine destek oluyor. Tarçın cilt için birebir. Vücuttaki kolajen üretimini artırdığı için cildi besliyor. Yüz bakımı ve sivilce tedavilerinizde mutlaka denemelisiniz.

Gelelim en çok merak edilen soruya. Tarçın zayıflatır mı? Kesinlikle evet. Tarçın çok iyi bir iştah tutucu. Verdiği tokluk hissi nedeniyle her diyet listesinde yer alıyor. Aynı zamanda tatlı krizleriyle baş etmenin en kolay ve güzel yolu tarçından geçiyor.

  •  İltihap Önleyici Olması: İltihaplar vücudumuzun savunma sistemi için önemli ancak istenmeyen iltihapların yükselmesi, kanser ve alzheimer gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.
  • Kadınların Biyolojik Döngüsünü Düzenliyor: Kolombiya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, tarçın adet düzensizliğine de iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.