Tereotu Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Her derde deva bitkiler arasında ön plana çıkan tere, içerdiği vitamin ve minerallerle cinsel hayata olumlu katkı sunuyor. Yüksek su tutma özelliğini taşıyor olan tere yaz aylarında daha çok tüketilir.

Tereotu Ciğerleri Temizler

Tere otu hemde iyi bir ciğer dostudur. Karaciğer ve akciğerdeki hasarları onarır.

Tereotu Kanser Oluşumunu Önler

Kanser, pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Ancak tere otundaki bazı kimyasalların kanser oluşumunu önlediği araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır. Teredeki kimyasalın beyin ile hücreler arasındaki kanser iletişim sinyallerini keserek tümörde küçülme hatta yok olma sağlamış olduğu bilinmektedir.

Tereotu Regli Düzensizliğini Önler

İçindeki minareler ile de özelikle bayanların adet döngülerinin düzenlenmesinde ve ağrısız bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır. Terenin ayrıca sindirim sistemi için de pek çok yararı bulunur.

Tereotu Zararları

  • Acı bir aromaya sahip olan tere otu gastrit ve ülser gibi problemleri olanlar için rahatsızlık verici olduğu olabilir.
  • Yüksek potasyum içeriği böbrek hastalarında problem oluşturabilir.
  • Tere otu ile alakalı merak edilen sorulardan birisi tere otu gaz yapar mı sorusudur. Sülfürlü bileşenler içerdiğinden dolayı aşırı tüketimi gaz problemlerine yol açabilir.
  • Hamilelikte tere otu zararları sebebiyle önerilmeyen bir bitkidir. Özellikle gebeliğin ilk dört ayı gebelerin tüketmesi sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.