Turpun Besin Değeri Ve Faydaları Nelerdir

Turp; yüksek bir antioksidan ve C vitamini açısından da zengin bir sebzedir. Kalori olarak da çok düşük olması, hem beslenmede hem de diyet listelerinde yer alabilecek kadar sağlıklıdır. Her şekilde tüketilmesi sağlık açısından önem taşımaktadır.

Turpun içindeki vitaminler; A, C, K ve B6’dır.

Turptaki mineraller; magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, folat, kalsiyum, çinko, demir, bakır, selenyum, mangenez bulunmaktadır .

100gr çiğ turpta; 16 kalori vardır. Ayrıca, şeker, besin lifi, protein, omega3 ve omega6 yağ asitleri içermektedir.

Kalbi Korur

Turp içerisinde antosiyanin bulundurmaktadır ve bu kalbimizin düzgün çalışmasını sağlamaya bununla birlikte kalp-damar hastalıkları riskini azaltmaya yaramaktadır. Ayrıca C vitamini , folik asit ve flavonoidler de yüksektir.

Bağışıklığı Arttırır

Turpun C vitamini açısından yüksek olduğu göz önüne alındığında, sizi soğuk algınlığı ve öksürükten koruyabilir ve temel bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir. Ancak bunun için düzenli olarak tüketilmesi gereklidir. Turp aynı zamanda zararlı serbest radikallerin ve iltihabın gelişimini kontrol etmeye yarar ve erken yaşlanmanın etkisini azaltma özelliğine sahiptir.

Antikanser Özellikleri

Turp detoksifiye edici olduğundan ve C vitamini, folik asit ve antosiyaninler bakımından zengin oldukları için, özellikle de kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkiye sahip olmaları ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, turplarda bulunan izotiyosiyanatların (bitkilerin ürettiği kimyasallar) kanserli hücrelerin genetik yolakları üzerinde büyük etkisi vardır. Yolları o kadar değiştirirler ki, apoptoza (hücre ölümü) neden olabilirler, böylece kanserli hücrelerin üremesini önlerler.

Cildi Nemlendirir

Hidrasyon cilt için çok önemlidir. Turp, yüksek su içeriğinden dolayı tüm vücudunuzu nemli tutmaya yarar. İyi hidrasyon size daha fazla enerji verirken, ruh halinizi artırabilir ve hatta böbreklerdeki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Diyet Yapnlar İçin Besleyici Bir Besin

Doyurucu bir besin olan turp canı bir şeyler atıştırmak isteyenler için çiğneme duygusunu tatmin eder bu sebeple de diyetlerde bir numaralı yardımcıdır. Kan şekerinde oynama yapmayan kırmızı turp, uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca mide bulantısını da geçirir.

Sarılık Oluşumunu Engeller

Turp sarılık oluşumuna neden olan bilirubin maddesinin vücutta bulunmasına engel olmasıyla da bilinir. Turp bilirubin seviyesinin vücudunuzda sabit olmasına yardımcı olur.Siyah turp tüketimi, sarılık oluşumuna engel olmaktadır. Ayrıca sarılık gibi bir sağlık sorununuz varsa, kana giden oksijen miktarını arttırır ve sarılık sonucunda oluşabilecek kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesini de ortadan kaldırır.

Mantarlara Karşı Savaşır

2012 yılında yapılan bir araştarmada turpun antifungal özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkmıştır.Bu özelliği sayesinde turp ağız enfeksiyonlarına ve vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olabilen Candida albicans adı verilen yaygın bir mantarla savaşır ve bunu yok etmede yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.