Turşunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bağırsakları Düzenli Çalıştırır

Turşunun sadece sirke ve tuzla yapılan, koruyucu içermeyen, fermente (bağırsak florasındaki yararlı mikropların sürekliliğini ve büyümesini sağlamayı başaran) olan ev turşusu, bağırsaklar için de önemlidir. Bunun sebebi ise bağırsak dostu bakteri olan probiyotikler içermesidir. Bu da mikrobiyotayı, başka bir deyişle bağırsak sağlığını koruyor. Bağırsak florasının sağlığı bağırsak hareketlerinin düzenli olması bakımından oldukça önemli.

Turşunun yapısındaki yararlı bakteriler, kan dolaşımını düzenler. Kan basıncını dengeleyen turşu türleri, kalp hastalıklarının riskini de en aza indirir.

Kalbin Dostudur

turşunun-faydaları-nelerdir
turşunun-faydaları-nelerdir

Kanseri Önler

Turşu hazırlarken antioksidan meyve ve sebzelerden faydalanılır. Bu besinler ise serbest radikaller ile savaşacak kadar yararlıdır. Turşu tüketen kişiler, vücuduna antioksidan maddeler aldığı için kansere yakalanma ihtimali de çok düşüktür.

Turşu Suyu Faydaları Nelerdir?

  • Mide bulantısı hissedilen durumlarda bir bardak turşu suyu içerseniz, midenizde oluşan o rahatsız edici hissi ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Turşu suyunu hem içerek hem de cildinize sürerek tahriş olan dokuları yenileyebilirsiniz.
  • Baş ağrısından eklem ağrısına kadar ilaç gibi gelen turşu suyu, en doğal ağrı kesiciniz olacaktır.
  • İhtiyacınız olan enerjiyi bir bardak turşu suyundan alabilirsiniz. Lahana turşunun faydaları sayesinde vücudunuza dinamiklik kazandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.