Uskumru Balığının Faydaları Nelerdir?

Deniz balığı olan uskumru fazlasıyla lezzetlidir.Mavi-yeşil renge sahip olan uskumru Türkiye’de de bolca yetişmektedir. Ortalama ağırlığı ise 100-120 gr. ulaşıyor. Besin değeri ve fiyat dengesine bakıldığında Türkiye’de sıklıkla tüketilmesine şaşırmamak gerekiyor.

Uskumrunun Besin Ve Kalori Değeri

  • Uskumru balığı içerisinde pek çok protein ve vitamin bulundurmaktadır besin değeri açısında da oldukça zengindir.
  • Uskumru dendiğinde akla gelen ilk şey Omega 3 açısından zengindir bilgisi olsa da sadece Omega 3 açısından değil; A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından da zengindir.
  • Bunların yanında, uskumru protein anlamında da oldukça zengin olup 100 gram uskumruda yaklaşık 24 gram protein bulunur.
  • Besin değeri bakımından bu denli zengin uskumrunun kalorisi de merak konusudur ki uskumru kalori açısından değerlendirildiğinde 100 gram uskumrunun 261 kalori olduğu görülür.

Gripten Koruyor

Özellikle mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde yarar sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarla balığın gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu kanıtlanmıştır.

Şifalı Yağların Kaynağı

Diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine balığın içerisinde doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. En fazla balıkta bulunan ve vücudun üretmediği Omega-3 son derece faydalı bir yağdır. Özellikle soğuk su balıklarından somon, sardalye, uskumru ve ton balığı omega-3 açısından en zengin balıklardır. Yapılan çalışmalar Omega-3’ün sağlık açısından sayısız faydasının olduğunu ortaya koymuştur.

Zeka Gelişimini Destekliyor

Balık iyot açısından zengin bir besin kaynağıdır ve iyot zeka gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin gelişme gösterdiği görülmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında düzenli olarak balık tüketilmesi oldukça önemlidir bebeklerin öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el fonksiyonlarında artış olduğu saptanmış bulunmaktadır. Balık, bebek ve çocuklarda zeka gelişimini desteklemektedir ve bileşimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde yarar sağlamaktadır.

Alzheimer Riskini Düşürüyor

Omega-3 yağ asitinin yararlarından biri de Alzheimer riskini azaltmasıdır. Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını engellemek için güçlü bir silah olan balık özellikle de ızgara ya buğulama olarak tüketilmelidir.

Bunlar Dışında;

  • Uskumrunun içerdiği vitaminler, proteinler, temel yağ asitleri ve mineraller fiziksel gelişime katkıda bulunur. Bu unsurlar, zihinsel gelişim için de etkilidir.
  • Göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
  • Karaciğer ve akciğerin kendisini yenilemesi için vücudu destekler.
    İçinde bulunan enzimler hafızayı güçlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.