Üzümün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlıklı Sindirimi Destekler

Üzümdeki lif ve besin maddelerinin bol miktarda bulunması, onların sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemesine ve kabızlık ve hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Astım Hastalığına İyi Gelir

Üzüm çekirdeğinin içerisinde bulunan maddelerin akciğeri kapasitesini genişlettiği ve böylece nefes darlığına iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, bol miktarda üzüm tüketen kişilerin astım ve benzeri nefes hastalıklarına yakalanma oranının oldukça düşük olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra üzüm iyi bir nemlendiricir. Bu özelliği sayesinde ciğerleri nemlendirir ve astım hastalığı oluşma ihtimalini azaltır.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Üzümün en önemli faydalarından biri de kalp krizi riskini azaltmasıdır. Kan pıhtıları oluşumunu önleyip, kanı sulandırarak olası bir kalp krizi ihtimalini oldukça azaltır. Şunu da söylemekte yarar var ki renkleri koyu olan üzümler bu konuda daha etkilidirler. Üzümü günlük olarak tüketmek bu hastalık için oldukça önemlidir ve yararlı olacaktır.

Çocukların Kemik Gelişimine Katkı Sağlar

Gelişme çağında olan çocukların tüketmesi çok faydalıdır. Sebebi ise üzümün kemik gelişimine katkı sağlayan demir ve bakır minerallerini içermesidir. Kemik erimesine sahip hastalarda üzümün bu özelliğinden yararlanabilirler.

Kansızlığa ,Halsizliğe Fayda Sağlar

İçeriğinde yüksek miktarda demir bulunmasından dolayı kansızlığa sahip bireylerin demir depolarının artması için birebir olan besinlerden biridir. Kansızlıktan kaynaklanan halsizlik,yorgunluk , tırnak kırılması, saç dökülmesi gibi karşılaşılan belirtilerin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlar. E ve K vitamininden zengin olması da cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.