Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yumurta yiyebileceğiniz en sağlıklı, en muhteşem gıdalardan biridir.

Yumurta Kalori Değeri: 

Bu besinin 100 gramında 155 kcal kalori ve besinin 1 Adet (Orta) yani 50 gramlık miktarında Yumurta 77.5 kalori bulunur.

Yumurta akı ve bütün yumurta arasındaki besin değeri

1 adet büyük yumurta protein, vitamin, mineral ve birçok eser maddeleri içinde bulundurur.

  • B12 Vitamini Günlük ihtiyacınızın %9’unu
  • B2 Vitamini Günlük ihtiyacınızın %15’ini
  • Folate Günlük ihtiyacınızın %5’sini
  • A Vitamini Günlük ihtiyacınızın %6’sını
  • B5 Vitamini Günlük ihtiyacınızın %7’sini
  • Selenyum Günlük ihtiyacınızın %22’sini
  • Fosfor Günlük ihtiyacınızın %9’unu karşılar.

Protein Deposu

Bir yumurtanın 6 gram yüksek kaliteli protein içerdiğini bilmenizde fayda vardır.  Bilmelisiniz ki protein yüklü bir kahvaltıyla güne başlamak gün boyu enerjinizi zirvede tutmaya yardım ediyor.

Keskin Gözler

Yumurtalardaki besinler görüşünüzü netleştirmek için mükemmeldir. Yumurtalar katarakt ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz problemlerinin önlenmesine yardımcı olan iki tip antioksidan olan lutein ve zeaksantin içerir. Ayrıca,daha sağlıklı bir görüşün korunmasında çok önemli olan ve tavsiye edilen günlük A Vitamini miktarının % 6’sını karşılarlar.

Cildi Zararlı Güneş Işınlarından Korur

Gözleriniz için yararlı olmasının beraberinde, yumurtalar cildinizi güneşten korumanıza yardım edebilecek karotenoidlere sahiptir. Yumurtaların sağlamış olduğu UV ışınlarına maruz kalmaktan korunma cilt kanserini önlemede de yardımcı olabilir.

Kemikler İçin D Vitamini

Yumurtalar kemiklerin korunmasına, osteoporozun ve raşitizliğin önlenmesine yardımcı olan faydalı bir D vitamini kaynağıdır.

Kasların Güçlenmesini ve Kas Oluşumunu Sağlıyor

Kasların gelişmesine de destek veriyor. Kasların gelişiminde etkili olan protein sayesinde vücutta bulunan kas kütlesinin artmasına yardımcı oluyor. Özellikle vücut geliştirme sporları ile birlikte yapılan diyetlerde vazgeçilmez besin oluyor.

Beyni Güçlendiriyor ve Koruyor

Beyin gelişimini kuvvetlendiriyor. Hafıza problemlerinin oluşma riskini azaltıyor. Her yaşta zihnin gelişmesini ve sağlıklı olmasını destekliyor.

Kansere Karşı Savaşıyor

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bedeni beslemesi ile kanser olma riskini azaltıyor. Özellikle de meme kanserine karşı vücudu koruyor.

Kolin içerir

Kolin, çoğu insanın yeteri kadar almadığı ama alması gereken önemli bir besin maddesidir.İnanılmaz derecede önemlidir ve sıklıkla B vitaminleri ile gruplandırılır. Kolin, hücre zarlarını inşa etmek için kullanılır ve beynin diğer çeşitli işlevleri ile beraber sinyal molekülleri oluşturmasında rol oynar. Kolin eksikliğinin semptomları ciddidir, bu yüzden nadirdir. Bütün yumurta çeşitleri mükemmel bir kolin kaynağıdır. Tek bir yumurta 100 mg’dan fazla kolin içerir.

Omega-3 Bakımından Zengin

Bütün yumurtalar eşit değildir. Besin bileşimleri tavukların nasıl beslendiğine ve yetiştirildiğine bağlı şekilde değişir. Otlakta yetişen ya da omega-3 zenginleştirilmiş besinler tüketen tavuklardan elde edilen yumurta, omega-3 yağ asitleri bakımından çok daha yüksek içeriğe sahiptir.

Tok Tutar Ve Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Yumurta inanılmaz derecede doyurucudur. Yüksek proteinli bir besindir ve protein, en doyurucu makrobesindir. Doygunluk indeksi denilen bir ölçekte yüksek puana sahiptir, dolayısıyla kalori alımını azaltır.

Tavsiyem;yumurta içeren bütün tariflerde pişirme işlemi uygulanmalıdır. Çiğ yumurtanın hem sindirimi zordur hem de mikroorganizmaların bulaşma riski vardır. Salmonella enfeksiyonu en çok rastlanılandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.