Zencefil Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bilimsel adı zingiber officinale olan zencefil, baharat olarak kullanılmakta olan çiçekli bitkidir.Birçok formda, taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, yağ ve meyve suyu biçiminde tüketilebilir. Günümüzde, zencefil güvenli yiyecekler listesinde yer alıyor ve sıklıkla öksürük şuruplarına tad vermek için kullanılır.

Mide Bulantısını Giderir

Zencefilin hazımsızlığı ve mide şişkinliğini giderdiği araştırmalarla ispatlanmıştır. Aynı zamanda zencefil midede oluşan şişkinliği de geçirmektedir. 1980 senesinden bu yana zencefilin reflü ve ülser gibi mide problemlerini rahatlattığı savunulmaktadır. Hamilelik ve kemoterapi yüzünden oluşan mide bulantısı ve kusmaya da iyi geldiği görülmüştür.

Sindirim Sisteminde Bağırsakların Dostudur

Zencefil, bağırsaklarda olan gazı söktürmektedir.Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatır, yiyeceklerin bağırsaklarda kolayca hareket etmesini kolaylaştırarak kabızlığı önlemektedir.

Astımı Hafifletir

Zencefil, solunum hastalıklarını tedavi etmek için alışılmış bir ilaç olarak kullanılıyor. Yapılan son çalışmalar, anti-inflamatuar özelliğini de ortaya koydu.

Saç Bakımı İçin Zencefil Kullanılabilir

Saçların köklerini güçlendirerek kepeği engeller. Bunu yapmak için zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı zencefili karıştırmanız ve bu karışımı saç diplerinize uygulamanız gerekiyor. 30 dakika sonra saçlarınızı durulayarak kuvvetli saçlara kavuşun.

Beyni Geliştirir

Zencefilin, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların başlangıcını, oksidatif stres ve iltihaplanmayı azaltarak geciktirdiği bilinmektedir. Bu sebeple zencefil, kuvvetli besleyicileriyle beyin hasarı riskini azaltır.

Zencefil Çayı Faydaları

Zencefil çayı yağ oranını dengeler, sakinleştiricidir, mide bulantısına iyi gelir ve kanser hücrelerine karşı savaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.