Zeytinyağı Faydaları Nelerdir

Zeytinyağı oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Besin olarak tüketildiği gibi kozmetik olarak cilt ve saç sağlığı ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur.

Besin değerleri bakımından yüksek içeriğe sahip olmasından dolayı tüketimi oldukça faydalıdır etkiler ortaya çıkarmaktadır. Zeytinyağı, içerisinde A vitamini, E vitamini, D vitamini, K vitamini bol miktarda yer almakta ve ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. Kemikleri güçlendirmede sütten daha faydalıdır. 

Bu gibi içeriklere sahip olmasından dolayı zeytinyağının tüketimi, çok faydalı etkiler ortaya çıkarır.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Yağ yakımını hızlandırır!

Kilo vermek isteyen, farklı yolları deneyenlere en önemli tavsiye zeytinyağı! Zeytinyağının özellikle diyabet hastalıkları üzerinde etkisi büyüktür. Şeker hastalıklarının tedavisinde karşımıza çıkan zeytinyağları, yağ yakımını kolaylaştırarak tedavi sürecine katkı sağlar. İçerdiği besinler sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki düzenli zeytinyağı tüketenlerde, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha azdır. Çünkü zeytinyağı aterojenik etkisi nedeniyle damar sertleşmesi gelişimini engellemektedir. Ayrıca hipertansiyon, kötü huylu kolesterol yüksekliği ve yüksek trigiliserit riskini de azaltma etkisi vardır.

Diyabet riskini düşürür

Zeytinyağı, vücutta karbonhidrat metabolizmasını da düzenler. Bu özelliğiyle şeker hastalığı riskini en aza indirir.

Depresyonla mücadelede etkili

Trans yağlarla beslenenlerin depresyon riski artar. Ancak yapılan çalışmalarda zeytinyağın içerisindeki biyoaktif bileşiklerin depresyon riskini azalttığı görülmektedir.

Meme kanseri riskini aza indirir

Zeytinyağı normal hücreleri kanserli hücreye çeviren onkogen adlı yapının aktivitesini azaltır. Bu özelliğiyle DNA hasarını ve tümör hücrelerinin ölümünü tetikleyerek meme kanserini önler.

Alzheimer’a karşı önemli bir silah

Zeytinyağının içerisinde “oleokantal” isimli doğal bir bileşim bulunur. Bu bileşim Alzheimer hastalığının sebebi olduğu düşünülen beta-amiloid birikimini azaltmaya yardımcı olur ve hastalığa yakalanma riskini de azaltır.

Gençleştirici etkisi bulunur

Zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içerir. Ayrıca K vitaminiyle; kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum gibi mineralleri de barındırır. Tüm bu vitamin ve mineraller vücutta antioksidan etki gösterir, özellikle de cildin yenilenmesi ve gençleşmesine katkıda bulunur.

Ülseratif kolit gelişimini engeller

İngiltere’de yapılan bir incelemede düzenli ve daha yüksek miktarlarda zeytinyağı tüketenlerde ülseratif koliti geliştirme riskinin daha az olduğu görülmektedir. Zeytinyağının içerdiği oleik asit, bu hastalıkta görülen iltihaplanmayı artıran bazı kimyasalları engellemeye yarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.