Zihin Açan, Zeka Geliştiren Besinler Nelerdir?

Beyin gelişimine katkı sağlayan, zihin açan yiyecekler ve bu besinlerin tüketimi çok fazla abartmamalıyız. Her şeyin fazlası zarardır.

YUMURTA

Zihin açan yiyecekler arasında ilk sırada yumurta gelmektedir. Protein kaynağı olan yumurta burada da karşımıza yararları ile çıkıyor.İçeriğinde bulunan A,D,B12 ve B grubu vitaminleri barındırır. Bu vitaminler hafızayı güçlendiren özelliğe sahiptirler. Bu bakımdan her gün 2 haşlanmış yumurta ya da farklı bir şekilde hazırlanmış yumurta kahvaltılarımızdan eksik edilmemelidir.

 BALIK

Yağlı balıklar, beyin gelişmesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Çocukların haftada 2 kez balık tüketmesi gerekmektedir.

YAĞLI TOHUMLAR

Badem, fındık, fıstık gibi içerdikleri omega-3,omega-6, magnezyum ve çinko ile beraber beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde birçok yarar sağlamaktadır.

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolatanın içinde yoğun miktarda bulunan magnezyum ve antioksidan niteliğindeki maddeler, beyne oksijen taşıyarak zihnin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Sınavlardan, sunumlardan önce bitter çikolata yenilmesi tavsiye ediliyor.

FIRINDA PATATES

Patates kan şekerini yavaş ve dengeli bir biçimde yükseltiyor bu da beyin için pozitif bir etki yaratarak zekanın daha verimli çalışmasına imkan tanıyor. Ancak kızartmadan uzat durulması gerektiğini vurgulayalım çünkü yağda kızartılan patates bu özelliklerini yitirebiliyor.

KURU YEMİŞLER

Kuru yemişlerin çoğu E vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerdiği yağ asitleri sayesinde unutkanlıkla savaşan kahramanlar arasında yer alır. Her gün bir avuç kadar istediğiniz bir kuru yemişi tüketmeniz öneriler arasında.

YOĞURT

Yoğurt birçok konuda insan vücuduna olumlu faydalarla cevap verir, kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra barındırdığı tirozin, hafızayı güçlendirir. Bu sadece beyin, meşgul olduğu konuya daha çok odaklanma sağlıyor.

ÇİLEK, YABAN MERSİNİ, BÖĞÜRTLEN, FRENK ÜZÜMÜ

Bu koyu renkli meyve ailesi, yüksek düzeyde antioksidan içerir bununla birlikte A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Araştırmalar, bu meyvelerin belleği güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bu meyveler çocuklar tarafından beslenme çantalarına koyularak ara öğün olarak tüketilmelidir.

RENKLİ SEBZELER

Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak beyin hücresine direnç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır. Özellikle sevilmeyen ve tercih edilmeyen sebzeleri farklı tarifler uygulayarak çocukların da tüketmesini sağlayabiliriz.

ZERDEÇAL

Zerdeçalın içeriğinde yer alan kurkumin pigmenti beyin gelişimine yardımcı olur.  Ayrıca zerdeçal, Alzheimer, Parkinson ve depresif hastalıklarda etkili olup hücre yaşlanmasını geciktirir. Yapılan bazı çalışmalarla zerdeçalın etken maddesi curcuminin bir antidepresan kadar etkili olduğu ortaya koyulmuştur. Zerdeçal damak tadına göre istenen miktarlarda çorbalara, salatalara ve sebze yemeklerine eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.