Şınav Çekmenin Faydaları Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı yaşam için spor yapmanın önemini bilmeyen hiç kimse yoktur sanırım. İnsanların daha rahat ve iyi bir hayat sürmeleri için vücut yapılarının da sağlıklı olması gereklidir. Bazı klişeleşmiş spor hareketleri insanlar tarafından sıkça kullanılır ve bu hareketler oldukça sağlıklı hareketlerdir.

Şınav, bu hareketler içinde en sık kullanılanlardandır. Her şeyden önce bu hareketi yapmadan, şınav nasıl çekilir, iyi bilmek gereklidir. Şınav nasıl çekilir bilmeden bu hareketi yaparsanız,  o zaman bu hareketten gerekli olan verimi alamazsınız. İşte bu nedenle şınav nasıl çekilir iyi bilmeniz gerekir. Pek oldukça farklı spor dalı olmasına karşın, güçlenmek için şınav nasıl çekilir, bu spor dalları için de bu hareket bir hayli önemli ve faydalıdır. Şınav nasıl çekilir bilmek için öncelikle şınav çeşitleri ve şınav çekme konusunda biraz alt yapı bilgilerine sahip olmak gerekir. Kollar omuz hizasında ve yere paralel olarak yatılmalı ve vücudun dümdüz durması sağlanmalıdır. Şınav yararları iyi bilinirse, bu yapılan egzersizlerden görülecek fayda da azami şekilde artacaktır.

Aletsiz olarak vücudu geliştiren en güzel hareketlerden birisidir. Şınav yararları iyi bilinirse, bu yapılan egzersizlerden görülecek fayda da azami şekilde artacaktır. Sürekliliği ve setleri belli bir seviyede tutmak kolay değildir. Bu yüzden pes etmeden sık tekrar ve çalışma gerekmektedir.

Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav Pozisyonu

Şınav hareketinin yapılışı şu şekildedir; Yüz üstü yere uzanılarak eller omuz genişliğinde açılır yere dayanılır, ayak parmakları üzerinde bel ve dizleri bükmeden durarak dirsekler aşağı yukarı kaldırılır.

Bu hareket esnasında şınav çekerken poponuzu sıkmalı ve karnınızı içeri çekmeniz gerekiyor. Hareketten daha fazla yarar görmenizi hem de egzersizi daha kolay yapmanızı sağlar. Ardından göğsü aşağı yukarı indirirken nefesinizi düzenli olarak alıp verin ki kalbinizi daha az yormuş olursunuz.

Şınav Çekmenin Faydaları;

  • Şınav da etkin olarak kullanılan organ kollardır. Kollarınızdaki kilolar ve sarkmaları bu yolla kolayca giderebilirsiniz. Kolları güçlendiren ve kaslandıran bu hareketi yapmaya başlamak için de belli bir kol gücüne sahip olmak gerekmektedir.
  • Kolun yanında göğüs ve sırt kaslarınızın gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle göğsü gözle görülür şekilde sıkılaştıran bir harekettir.
  • Şınav çekmek kol odaklı bir hareket gibi gözükse de karın ve popo sıkılaşması için de etkisi oldukça fazladır.
  • Genel olarak vücudun dengesini ve direncini arttırmaya yöneliktir.
  • Kişiye esneklik ve dayanım kazandırmaktadır.
  • Göğüs ve arka kol kaslarını maksimum seviyede çalışmasını sağlamaktadır.
  • Çalışma esnasında kalbe kanın daha hızlı pompalanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kalori yakımına yardımcı olur.

Şınav Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Şınav çekerken dikkat edilecek önemli husus vücudun düz şeklinin ve baş durumunun kesinlikle bozulmamasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.