Sırtınızı Güçlendirmek İçin İp Uçları

İyi bir duruşa sahip olmak, güçlü bir omurga sahibi olmak için ve genel sağlığınız açısından çok önemlidir. Bunun sizin vücudunuzun temeli olduğunu unutmamalısınız. Omurganıza dikkat edin

Omurganız hareket kabiliyetinizin temelidir. Bu sebepten ötürü onu yani sırtınızı sağlıklı tutmanız çok önemlidir. Bunu yaptığınızda, aşağıdaki faydaları görürsünüz:

  • Hareket ederken veya ayakta dururken rahat olmak.
  • Esneme hareketlerini yaparken daha esnek bir vücuda sahip olmak.
  • İstediğiniz zaman rahatlama kabiliyeti.
  • Bel ağrısının azalması.
  • Günlük aktiviteleri ağrısız bir şekilde yapma olanağı.

Eminiz ki tüm bu avantajlar hoşunuza gitmiştir.

1. Daha iyi gıdalarla beslenin

Muhtemelen iyi beslenmenin ne kadar önemli olduğunu duyduğunuz için rahatsız olmuşsunuzdur. Fakat eğer herkes bu alışkanlığı öneriyorsa, bunun bir sebebi vardır; o da size iyi besinler sağlamasıdır.

Eğer beslenmeniz zayıfsa, yaşam kaliteniz kelimenin her anlamıyla etkilenir. Omurganız için, yağsız kaslar omurgaya ve sırta destek olan anahtar yapıdır.

Bu, yağsız protein, meyve, sebze ve iyi yağlardan oluşan zengin bir beslenmeyi takip ettiğinizden emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Diyetinizin çeşitliliği de önemlidir. Bu da size vitamin, mineral, antioksidan ve yağ asitleri bakımından mükemmel bir denge sağlayacaktır.

Bu, sırtınızdaki eklemlerin, dokuların ve omurların şişkinliğini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca acıyı da hafifletirler.

2. Doğru şekilde uyuyun

Belki bu size saçma gelebilir, ancak çoğumuz nasıl doğru bir şekilde uyumamız gerektiğini bilmiyoruz.

Eğer yan dönerek uyuyorsanız, sırtınızdaki ağırlığı ve gerginliği alırsınız. Bununla birlikte, bazen başınızı ve boynunuzu omurga ile hizalamak için de iki yastığa ihtiyacınız vardır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli meselelerden birisi yüzükoyun yatmaktır. Omurganıza zarar vermek istemiyorsanız, bunu yapmaktan kaçınmalısınız.

Ayrıca düzenli bir uyku takvimi ve alışkanlığı sürdürmelisiniz. Uyku pozisyonu için rahat bir pozisyonda olduğunuzdan emin olun. Bu özellikle günlük yaşamınız sırtınıza çok fazla stres yüklüyorsa gereklidir.

3. Bilgisayar karşısındayken dikkatli olun

Teknolojiyi kullanmak gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bazılarımız her gün bilgisayarın önünde çokça vakit geçirmek zorunda kalıyoruzdur. Bunun işinize birçok açıdan çok yardımcı olduğu doğrudur. Ancak, eğer dikkat etmezseniz omurganıza zarar verebilirsiniz.

Eğer yaptığınız iş çok uzun süre oturmanızı gerektiriyorsa şunları yapın:

  • Ergonomik bir koltuk kullanın.
  • Dirseklerinizi 90 derecelik pozisyonda tutun.
  • Boynunuzu normal bir yükseklikte tutmaya dikkat edin. Bu, onu esnetmemeniz veya sürekli bükmemeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Bu tavsiyeyi takip edin ve zamanla omurga deformasyonunu önleyin. Aynı zamanda stres veya kronik gerginliğin omurganızda  kök salmasını da önlemiş olursunuz.

4. Düzenli esneyin

Eğer sırtınızı güçlendirmek istiyorsanız esnemeniz gereklidir. Sabah kalktığınızda ve yatmadan önce bunu yapmalısınız. Bu, kaslarınızı ve dokularınızı ısıtmanıza yardımcı olur. Kötü eğilmeleri veya bükülmeleri önlemek istiyorsanız bu gereklidir.

Esneme sabah veya akşam en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Aynı zamanda, gün boyunca bunları bir veya iki saatte bir yapmak da iyi bir fikirdir. Bu, yaralanma riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bunu yaparak, sırtınızın esnekliğini ve gücünü artırırsınız.

5. İyi bir masaj yaptırın

Zaman zaman iyi bir masaj yaptırmak, sırtınızda biriken gerginliği azaltır. Zamanla kulunçlar veya gergin kaslar sırtınıza yerleşirler. Bunlar, kendinizi nasıl hissettiğinizi, uykunuzu ve hatta yürüme şeklinizi değiştirebilir.

Sırtınızda rahatsızlık hissettiğinizde daha rahat bir duruş aramanız normaldir. Sorun şu ki, bazen bulduğunuz bu rahat duruş sırtınıza zarar vermeye devam etmektedir.

Sorunu vücudun diğer bölümlerine taşımayın. Bunun yerine, masaj terapistinin ellerinin sizi rahatlatmasına ve stresi yavaş yavaş azaltmasına izin verin.

İlk bakışta, bu masraflı bir tedavidir. Fakat bunun iyi bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Bunun sebebi de size sağladığı faydalardır. Masaj yaptıracağınız yeri ve kişiyi seçtiğinizde, o kişinin masaj eğitimi almış olduğundan emin olmalısınız.

Masaj kulağa basit bir şeymiş gibi geliyor olabilir. Fakat, sırtınıza yanlış bir şekilde dokunan biri, size iyilikten daha çok kötülük yapıyor olabilir.

6. Sıcak ve soğuk terapisi

Yaralanmalardan bahsettiğimizde, buz veya sıcak pedler kullanmayı tavsiye etmek normaldir. Bu pedler veya buzlar, ağrı olan bölgenin çevresinde kullanılır.

Sırayla buz ve sıcak ped uygulamak kan akışınızı artırır ve kas gerginliğini hafifletir. Sonuç olarak, bu da yaralanma ve ağrı riskini azaltır. Bu, en iyi yöntemlerden biridir. Bunun nedenlerinden biri de çok para harcamayı gerektirmemesidir.

Bu tedavileri günlük egzersizle kombine edin. Bunlar birkaç gün içinde sırtınızı güçlendirmeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.