Vücut Geliştirmede Püf Noktalar

Antrenman Öncesi ve Sonrası Alınması Gereken Besinler

Vücut geliştirme oldukça yorucu bir spordur. Yeterli enerjiye sahip olmak için, antrenman öncesinde ve sırasında, enerji verici olarak bilinen meyve suyu veya sütle karıştırılmış protein tozu almak faydalıdır. Antrenman sonrasında ise, vücudun su kaybını yerine getirmek için bol su içmek ve protein bakımından zengin olan tavuk, balık, süt, yumurta gibi yiyecekler kas yapımında inanılmaz etkili olacaktır.

Tüketilmesi Problem Teşkil Etmeyecek Olan Besinler

Bitkisel besinlerin tüketilmesi, antrenman programına hiçbir olumsuz etki yaratmaz. Bol salata tüketimi, sebze yemekleri bunlara örnek olarak verilmektedir.

Bol Su Tüketimi

Vücut geliştirme, çok fazla enerji harcamanıza ve dolayısıyla vücudunuzun su kaybetmesine neden olur. Bu yüzden antrenman sırasında ve sonrasında bol su tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

Vücut Geliştirmede Püf Noktalar

 • Vücut geliştirme kas kütlesini arttırma ile alakalı bir spor olduğundan dolayı çaba gerektiren zorlu bir iştir. Ciddi düzeyde antrenman yapılması gerekir, ciddi düzeyde yapılacak olan antrenmanlarda azim ve ciddiyette başlı başına yeterli değildir. Bu spor hakkında bilgi gerekir, yoksa verilecek olan tüm çabalar boşa çıkabilir.
 • Kasları geliştirmenin en kısa ve hızlı yolu ağırlık kaldırmaktır, bu spor ile ilgisi olan herkes bu detayı bilir. Kasları geliştirme adına birçok fikir bulunur ama unutmamak gerekir vücut geliştirme için azimli bir çalışma ve iyi beslenme olduğu sürece amaçlanan hedefe ulaşılır. Yapılacak olan antrenmanlar kişilerin vücutlarında bulgular çıkmaya başladıkça değişebilir. Farklı ve yeni antrenman yöntemleri bulunmaktadır. Klasik olan antrenman yöntemlerinin zaman içinde çok da etkili olmadığı ortaya çıkmıştır.
 • Son yıllarda sık şekilde tercih edilen antrenman yöntemlerinin içinde yüksek yoğunluklu antrenman serisi bulunur. Vücut geliştirme sporunda antrenman yoğunluğunun arttırılması adına birkaç seçenek bulunur. Bu seçeneklerden ilki antrenman sürelerinin zamanını kısaltmaktır, ağırlık çalışmalarında da bu sporla uğraşan kişiler antrenman sürelerinin çok uzun tutulmasını önermez.
 • Antrenman yöntemleri içinde bulunan bir başka yöntem de çaprazlama çalışmaktır, buna ek olarak zıt hareket serileri ile kullanılmalıdır. Bu yöntemlerin ikisinin de kendine özgü olan özellikleri ve vücuttaki kaslarını çalıştırma şekli bulunmaktadır. Klasik şekilde yapılan antrenmanlara nazaran bunların yoğunlukları daha fazladır.
 • Kas geliştirmek adına uygulanabilecek olan yöntemlerden bir tanesi de tekrar sayısı az olan ağırlık yöntemi uygulamasıdır. Bu yöntem ile kaslar en üst düzeylerde uyarılır ve sayısı düşük olduğundan dolayı da vücutta bitkinlik az düzeyde olur.
 • Vücut geliştirme sporundan beslenme kadar önemli olan bir detayda uykudur. Kasların gelişimlerinin düzgün ve azimli bir şekilde devam etmesini isteyen kişilerin günlük olarak en azından 7 saat uyuması gerekir, elinizden geliyorsa uyku saatinin 8 saat olması daha uygun olacaktır. 7 saat altında uyumak sağlık açısından sıkıntıların yaşanmasına, bitkin düşmeye ve kas oluşumunun sekteye uğramasına sebebiyet verir.
 • Vücut geliştirme için yapılan antrenmanlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da, ağırlıklar ile alakalı çalışmalarda seri şekilde çalışılmasıdır. Ağırlıkların kaldırılmasında, itilmesinde, çekilmesinde kaslarda oluşan hareketlerin kısa sürmesi ve kasların gevşediği zamandaki hareketlerin yavaş olması gerekir. Böylelikle negatif anlamda çalışma sağlanır, bu kasların hızlı şekilde gelişmesinde fayda sağlar.
 • Vücut geliştirme sporunda beslenme oldukça önemli olan bir detaydır. Ağırlık çalışan kişilerin proteine olan ihtiyacı artar, var olan programa göre protein ihtiyacı belirlenmelidir.
 • Vücut geliştirmeye başlayacak olan kişilerin düzgün bir spor salonuna gitmesi, bu işi uzun zamandır yapan uzman sporcular ile çalışmaya başlaması gerekir. Bu uzmanların vereceği belli başlı programlar dâhilinde vücut geliştirmeye başlamak oluşabilecek olan her türlü sorunun önüne geçer.

2 thoughts on “Vücut Geliştirmede Püf Noktalar

 • 17 Şubat 2022 tarihinde, saat 10:21
  Permalink

  “Vücut Geliştirmenin (BodyBuilding) Zararları ve Faydaları, Püf Noktaları” konulu yazınızda geçen “çaprazlama çalışmak” ve “zıt hareket serileri” terimlerinin ne anlama geldiğini kısaca açıklayabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden emeğinize ve ilginize teşekkür ederim.

 • 17 Şubat 2022 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  “Vücut Geliştirmede Püf Noktalar” konulu yazınızda geçen “çaprazlama çalışmak” ve “zıt hareket serileri” terimlerinin ne anlama geldiğini kısaca açıklayabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden emeğinize ve ilginize teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.